Boczne skręcenie stawu skokowego:

Ten uraz występuje zwykle w lekkoatletyce, gdy osoba "zawinie" kostkę. Często uraz ten charakteryzuje się obrzękiem zewnętrznej kości skokowej (lateral malleolus) z możliwym zasinieniem, jeśli uraz jest ciężki. Zwichnięcie stawu skokowego powoduje uszkodzenie więzadeł zewnętrznej kości skokowej, chociaż w zewnętrznej kości skokowej mogą wystąpić małe pęknięcia. Wstępne leczenie tego urazu powinno obejmować odpoczynek, okłady z lodu i podniesienie nóg w celu zmniejszenia obrzęku.

 

Zapalenie ścięgna Achillesa:

Ścięgno Achillesa to duże ścięgno znajdują się z tyłu stopy i kostki. Ścięgno to mocuje mięśnie łydki do kostki i umożliwia skręcanie kostki do dołu i napędza nas podczas chodzenia. Ten uraz ścięgna charakteryzuje się bólem podczas chodzenia, obrzękiem i tkliwością ścięgna. Stan ścięgna zazwyczaj pogarsza się wraz z chodzeniem i bieganiem.

 

Zapalenie ścięgien mięśni strzałkowych:

Ścięgna strzałkowe to ścięgna znajdujące się na zewnątrz kostki. W niektórych przypadkach ścięgna te mogą zostać uszkodzone, powodując obrzęk i ból na zewnętrznej stronie kostki pod zewnętrzną kością skokową. Ścięgna te mogą być również uszkodzone po bocznym zwichnięciu stawu skokowego, gdy mięsień przedsionkowy jest zmuszony szybko się kurczyć, aby zapobiec nadmiernemu skręcaniu się kostki. Okłady z lodu są pomocne w leczeniu tego urazu, ale jeśli ból się utrzymuje, zwrócenie się o pomoc medyczną może być pomocne w jego całkowitym wyleczeniu.

 

Metatarsalgia Mortona:

Neuroma jest małym guzem podobnym do torbieli powstającym wokół nerwu czuciowego, który zwykle znajduje się między trzecim a czwartym palcem u nogi. Objawy metatarsalgi Mortona to mrowienie i drętwienie występujące między palcami, które nasila się w trakcie biegania lub chodzenia. W przypadku utrzymywania się objawów należy zasięgnąć porady lekarskiej.

 

Zespół mięśnia piszczelowego tylnego:

Mięsień piszczelowy tylny znajduje się w wewnątrz dolnej części nogi, przy czym ścięgno rozciąga się w dół nogi i wzdłuż wnętrza stopy. Funkcją tego mięśnia i ścięgna jest wspieranie łuku stopy. Do urazu ścięgna może dojść podczas biegania, a także przy nadmiernej pronacji lub zginaniu nogi. W tym przypadku mięśnie i ścięgno są przepracowane, co powoduje obrzęk i podrażnienie ścięgna. Często uraz ten wymaga biomechanicznej oceny specjalisty w celu wyeliminowania czynników pogarszających stan ścięgna i wyleczenia urazu. Postępowanie wstępne może obejmować okład z lodu i odpoczynek.

 

Zapalenie powięzi podeszwowej:

Powięź podeszwowa to grube pasmo tkanki biegnące wzdłuż łuku i podeszwy, które jest potrzebny do podparcia łuku. Pasmo to mocuje spód pięty. Ta diagnoza jest zwykle stosowana do opisu bólu, który występuje w wewnętrznym łuku i pięcie. Zwykle charakteryzuje się ono bólem pięty występującym podczas pierwszego kroku rano i pogarszającym się wraz z długotrwałym chodzeniem lub bieganiem. Masaż lodem w miejscu bólu może być pomocny, a analiza czynników biomechanicznych przyczyniających się do wystąpienia urazu jest zwykle potrzebna, aby całkowicie wyleczyć to schorzenie.

 

Złamania przewlekłe:

Złamanie przewlekłe może dotyczyć każdej kości, jednak częstym miejscem występowania tego urazu jest piąta kość śródstopia lub boczna kość stopy. Zwykle obszar złamania jest tkliwy, a jego stan pogarsza się w trakcie biegania, a czasem z chodzenia. Złamanie przewlekłe jest zazwyczaj rozpoznawane przy użyciu scyntygrafii kości lub rezonansu magnetycznego.

athleticomed_logo_mobile
  • AthleticoMed jest Ośrodkiem Badań Klinicznych

    ul. Fordońska 144,
     85-752 Bydgoszcz

  • mail@athleticomed.pl

  • Nr konta AthleticoMed

    30 1140 2004 0000 3502 7672 8647

Pon - Pt

08:00 - 20:00

Lekarze specjaliści w AthleticoMed

Misją AthleticoMed jest skuteczne przywracanie do aktywnego trybu życia. Jesteśmy zespołem lekarzy specjalistów i rehabilitantów, których pasją są nowoczesne metody leczenia, stosujemy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny najnowszej generacji. Staramy się minimalizować liczbę i koszt wizyt niezbędnych do wyleczenia.

 

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta

800 190 590

czynna w pn. - pt. w godz. 8:00 - 20:00