Wady postawy u dzieci Bydgoszcz, Toruń, Włocławek
Postawa to podstawa
Prawidłowy rozwój dziecka jest poddawany ciągłym wyzwaniom. Spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej i w bezruchu, złe nawyki ruchowe to recepta na wady postawy. Najpoważniejsze to skrzywienie boczne kręgosłupa, które w przyszłości może pociągnąć za sobą szereg dolegliwości. Czasami nawet najbardziej troskliwi rodzice nie wystarczą aby uniknąć wypracowania błędnych wzorców ruchu u dziecka.
Kompleksowość w leczeniu wad postawy w AthleticoMed. Doświadczony zespół lekarzy i fizjoterapeutów. Terapie w AthleticoMed i w domu pod kontrolą fizjoterapeuty dzięki Metodzie Phibox.
Co to jest wada postawy u dziecka?
Wadą postawy nazywamy sytuację kiedy widzimy odstępstwo od prawidłowej postawy ciała, która jest wtedy gdy napięcie mięśniowe pleców jest zrównoważone względem osi kręgosłupa. Mówiąc skrótowo, plecy są proste. Wada postawy to powszechne schorzenie u dzieci, szczególnie w wieku wczesnoszkolnym, przedszkolnym i szkolnym.


Jak zapobiegać wadom postawy i jakie są jego przyczyny?
Rodzic powinien zwrócić uwagę na rozwój sylwetki ciała dziecka już w okresie wczesnoszkolnym. Wiele wad postawy można uniknąć pilnując aby dziecko m.in. nosiło prawidłowo dobrany plecach, nie powinien być on nadmiernie ciężki, prawidłowo siedziało na krześle. W okresie szkolnym u dziecka występuje mocny skok wzrostowy i wtedy wada postawy może się szybko pogłębić.
Wady postawy powstają kiedy mamy do czynienia z bardziej siedzącym trybem życia. Nieprawidłowa postawa przy siedzeniu przed ekranem komputera, przy odrabianiu zadań domowych pogłębia wady postawy. Wad pogłębiają także źle dobrane buty.
Wcześnie zdiagnozowana wada postawy i rozpoczęta rehabilitacja u dziecka potrafi z wysoką skutecznością przywrócić prawidłowy kształt kręgosłupa oraz zapobiec pogorszeniu się zdrowia.
Wady postawy dotyczą trzech zmian, czynnościowych (czyli zbyt rozciągnięcie grup mięśni), zmian funkcjonalnych (dotyczą one wiązadeł oraz mięśni) i strukturalnych (dotyczą aparatu wiązadłowego, mięśniowego oraz układu kostnego).
Kiedy należy rozpocząć rehabilitację i pracę nad prawidłową postawą u dzieci?
Fizjoterapeuci wyjaśniają, że postawa u dziecka powinna wykształtować się prawidłowo do 7 roku życia. Do tego czasu dziecko stawiało pierwsze kroki, zaczynało szybciej chodzić i naturalnie powinno wykształtować prawidłową postawę ciała. Jeżeli w wieku wczesnoszkolnym – 7 lat, rodzic zauważy nieprawidłowości w poruszaniu się dziecka to należy zainterweniować i udać się do specjalisty. W AthleticoMed specjalizujemy się w rehabilitacji dzieci i młodzieży w Bydgoszczy
Jak rozpoznać i jakie są wady postawy?
Wady postawy można rozpoznać po kilku objawach:
- koślawienie stóp lub kolan
- zauważalne odstawiające łopatki
- wypięty nienaturalnie brzuch
- krzywa klatka piersiowa
Są to pierwsze objawy, które rodzic może zauważyć. Szybka reakcja rodzica, prawidłowe zdiagnozowanie wady postawy i rozpoczęta rehabilitacja potrafi skutecznie przywrócić prawidłowy kształt kręgosłupa.
Najpopularniejsze wady postawy
Kifoza (Kyphosis)
Kifoza jest to jedna z częściej występujących wad postawy u dzieci. Rozpoznać można ją po powstaniu garba, który jest następstwem nadmiernego zgięcia kręgosłupa w przód.
Skolioza (Scoliosis)
Skolioza obok kifozy jest to także popularna wada postawy u dzieci. Obecnie skolioza uważąna jest za najpoważniejszą z chorób cywilizacyjnych. Rozpoznać można ja po skrzywieniu bocznym kręgosłupa, np. w skutek nieprawidłowej postawy ciała podczas siedzenia przy biurku.
Lordoza (Lordosis)
Lordoza najrzadziej występująca wada postawy u dzieci. Jest to zgięcie kręgosłupa co powoduje wygięcie kręgosłupa w stronę brzucha
Gdzie korygować wady postawy u dzieci?
Oprócz korygowania wad postawy u bardzo młodego dziecka już w domu, przy codziennych zajęciach jest kluczowe aby móc wypracować prawidłowy rozwój kręgosłupa. Natomiast w wielu przypadkach te starania mocną okazać się niewystarczające i wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty rehabilitanta lub fizjoterapeuty.
Leczenie wad postawy u dzieci
W rehabilitacji dzieci, obecnie fizjoterapeuci dysponują bogatą wiedzą i dostępem do zaawansowanych technik oraz ćwiczeń do korygowania wad postawy.
Dla dziecka niemowlęcego zalecana jest terapia wspomagająca rozwój poprzez pielęgnację.
Stosuje się także terapię wad postawy, która obejmuje między innymi:
- Metodę FITS
- Wielowymiarową Terapę Manualną Stóp
- Integrację Strukturalną
- Koncepcję PNF
- ScarWork
Więcej o Terapii Wad Postawy
Ćwiczenia i przykłady leczenia wad postawy u dzieci – do użytku domowego.
Metoda Phibox
Wady postawy występują u ponad połowie młodych ludzi, a zaburzenia kończyn dolnych ma co trzecie dziecko. Dużym problemem są stopy płasko-koślawe i zaburzenia chodu.
Wyzwaniem dla dzieci może być mobilizacja do ćwiczeń zapisanych przez fizjoterapeutę. O ile na zajęciach dziecko jest pod okiem specjalisty o tyle praca w domu wymaga większego zaangażowania.
By rozwiązać ten problem stworzono urządzenie do prowadzenia ćwiczeń fizjoterapeutycznych w domu – urządzenie PHIBOX.
Jest to metoda ćwiczeń opracowana przez zespół fizjoterapeutów specjalizujących się w terapii wad postawy ciała i we współpracy z fizjoterapeutami i psychologami z Politechniki Warszawskiej.
Jest to urządzenie rejestrujące ruchy dziecka, które przesyłane są na ekran monitora. Dziecko ma za zadanie wykonać jedno z 20 minigier sterowanych ruchem. Urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję, a moduł kinematyczny dokładnie rozpoznaje ruchy. Od teraz leczenie wad postawy u dzieci w domu mogą odbywać się jeszcze przyjemniej i efektywniej


Metoda Phibox składa się z:
- diagnozy postawy ciała wykonanej przez fizjoterapeutę
- terapii tkanek miękkich – fizjoterapeuta ocenia pracę mięśni, nerwów, stawów i powięzi
- przygotowania przez fizjoterapeutę ćwiczeń, które pomogą w nauce auto korekcji i nawyków ruchowych.
- ćwiczeń z urządzeniem Phibox u fizjoterapeuty. Odbywają się one warunkach kontrolowanego rozproszenia uwagi, z auto korekcją bez kontroli wzrokowej. Celem jest by dziecko nauczyło się poprawnie skorygować oś kończyn dolnych w codziennych czynnościach.
- ćwiczeń w domu z urządzeniem Phibox. Fizjoterapeuta ma możliwość sprawdzania postępów dziecka dzięki platformie webowej. Widzi liczbę błędów popełnianych przez dziecko i może skorygować proces terapii.
Metoda Phibox to polska autorska metoda opracowana przez zespół doświadczonych fizjoterapeutów.
Poznaj nasz zespół
Fizjoterapeuci wiodący

Fizjoterapeuta, Osteopata
Maciej Danielski
Magister Fizjoterapii, Dyplomowany OsteopataWięcej o mnieUmów wizytę
Specjalista fizjoterapeii
Marcin Siedlaczek
Magister Fizjoterapii, Metoda FITS, Szkoła barcelońskaWięcej o mnieUmów wizytę
Doktor Specjalista Fizjoterapii
Grzegorz Srokowski
dr n. med., Metoda FITS, Szkoła barcelońskaWięcej o mnieUmów wizytęLekarze


Specjaliści leczenia wad postawy

Ewelina Pieczka
Magister fizjoterapiiWięcej o mnieUmów wizytęSpecjalista rehabilitacji wad postawy i skolioz dzieci

Monika Gregorczyk
Magister fizjoterapiiUmów wizytęSpecjalista rehabilitacji wad postawy i skolioz dzieci

Fizjoterapeuta
Weronika Bukowska
Magister Fizjoterapii - metoda FITS, metoda NDT BobathWięcej o mnieUmów wizytęSale terapeutyczne indywidualne
Galeria

Pon - Pt
08:00 - 20:00
Diagnoza, leczenie, terapia wad postawy u dzieci - AthleticoMed
Bydgoszcz, Toruń, Włocławek
AthleticoMed jest Ośrodkiem Badań Klinicznych. Podwyższyliśmy jakość świadczonych usług i stworzyliśmy nowoczesne i specjalistyczne gabinety terapeutyczne w których prowadzimy terapie indywidualne dzieci i młodzieży.
Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta
800 190 590
czynna w pn. - pt. w godz. 8:00 - 20:00