Toksyna botulinowa - w leczeniu bólów głowy

Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany (popularny botoks|) stosowany jest w medycynie od wielu lat. Początkowo stosowano ją w leczeniu dystonii, czyli np. kręczu karku lub kurczu powiek. Następnie znalazła zastosowanie w kosmetologii – wstrzykiwano ją w celu redukcji zmarszczek mimicznych. I tu rozpoczyna się kariera botoksu w migrenie – pacjentki z migreną, które poddały się zabiegowi „prostowania zmarszczek” wracały do lekarza szczęśliwe, gdyż nie tylko poprawiły swój wygląd, ale zauważyły również zmniejszenie lub ustąpienie migreny. Po przeprowadzeniu dokładnych badań potwierdzających jego skuteczność, w 2010r w USA zatwierdzono botoks do leczenia migreny przewlekłej.

W Polsce to leczenie dostępne jest od kilku lat, jednak w przeciwieństwie do wielu innych krajów – nie jest refundowane.

Mechanizm działania przeciwbólowego toksyny botulinowej wynika z blokowania sygnałów bólowych z zakończeń nerwu trójdzielnego ( unerwiającego znaczną część głowy). Prowadzi to do długotrwałego, ale odwracalnego odłączenia tych zakończeń i hamowania reakcji prowadzących do powstania bólu migrenowego.

Leczenie toksyną botulinową jest rekomendowane przez polskie oraz międzynarodowe towarzystwa zajmujące się migreną (Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bólów Głowy, Amerykańskie Towarzystwo Bólów Głowy) jako najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej.

Warto podkreślić, że botoks nie działa w zwykłej migrenie, z rzadkimi atakami bólu. Aby skutecznie zastosować takie leczenie, neurolog musi rozpoznać MIGRENĘ PRZEWLEKŁĄ, czyli taką, w której ból głowy występuje przynajmniej przez 15 dni w miesiącu ( przez przynajmniej 8 dni musi to być ból migrenowy, przez resztę dni zwykły napięciowy ból głowy).

Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od podania toksyny, utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy.

Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych bóle występują rzadziej, trwają krócej i mają mniejsze nasilenie. Zabieg należy powtarzać co 12 tygodni, jednak zdarza się, że efekt leczenia toksyną botulinową jest długotrwały i bóle głowy nie powracają.

Wielu pacjentów obawia się skutków ubocznych stosowania botoksu. Jednak leczenie toksyną w rękach odpowiednio przeszkolonego lekarza jest bardzo bezpieczne. Zabieg trwa kilkanaście minut. Lekarz podaje małe dawki leku podskórnie, bardzo cienką igłą w ściśle określone miejsca na głowie. Ostrzykuje się czoło, skronie, potylicę i mięśnie karku, bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu. W dniu zabiegu należy unikać alkoholu oraz nie wykonywać czynności powodujących rozgrzanie organizmu.

Jak każdy lek, botoks może powodować działania niepożądane. Ewentualne objawy uboczne toksyny botulinowej pojawiają się rzadko (w ciągu pierwszych kilku dni po wstrzyknięciu), mają niewielkie nasilenie i są w pełni odwracalne.

Jeśli cierpisz na migrenę, masz bóle głowy przez przynajmniej pół miesiąca, a dotychczasowe leczenie nie było skuteczne – umów się na wizytę do naszego neurologa w bydgoszczy, który pomoże dobrać odpowiedni dla Ciebie program leczenia.

  • FACEBOOK

    Bądźmy w kontakcie

  • YOUTUBE

    Zobacz nowe filmy

UMÓW WIZYTĘ

NAPISZ DO NAS

athleticomed_logo_mobile
  • AthleticoMed jest Ośrodkiem Badań Klinicznych

    ul. Fordońska 144,
     85-752 Bydgoszcz

  • mail@athleticomed.pl

  • Nr konta AthleticoMed

    30 1140 2004 0000 3502 7672 8647

Pon - Pt

08:00 - 20:00

Lekarze specjaliści w AthleticoMed

Misją AthleticoMed jest skuteczne przywracanie do aktywnego trybu życia. Jesteśmy zespołem lekarzy specjalistów i rehabilitantów, których pasją są nowoczesne metody leczenia, stosujemy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny najnowszej generacji. Staramy się minimalizować liczbę i koszt wizyt niezbędnych do wyleczenia.

 

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta

800 190 590

czynna w pn. - pt. w godz. 8:00 - 20:00