Specjalista ortopeda traumatolog Piotr Zawieja o zastosowaniu osocza bogatopłytkowego w ortopedii w celu przyspieszenia procesu gojenie się tkanek.

Czy osocze bogatopłytkowe w ortopedii jest skuteczne?

Od dłuższego czasu możemy natknąć się w literaturze ogólnodostępnej, zwłaszcza w internecie na doniesienia dotyczące zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie regeneracyjnej, często przez znanych sportowców i celebrytów oraz intensywnie prowadzonej kampanii promocyjnej na rynku usług medycznych. Osocze bogatopłytkowe (PRP, platelet rich plasma) jest autologicznym (czyli uzyskiwanym od pacjenta) preparatem krwiopochodnym zawierającym skoncentrowane, aktywne płytki krwi, które są zawieszone w niewielkiej objętości osocza. Otrzymuje się je z krwi żylnej pobranej od pacjenta, poprzez jej wirowanie.

W jakich schorzeniach stosuje się terapię z użyciem PRP?

Osocze bogatopłytkowe stosuje się w celu pobudzenia i przyspieszenia procesu regeneracji tkanek. Znajduje swoje zastosowanie m.in. w ortopedii, medycynie sportowej, chirurgii rekonstrukcyjnej, stomatologii jak również medycynie estetycznej czy dermatologii. Osocze bogatopłytkowe przyspiesza procesy gojenia ran i regeneracji tkanek poprzez stymulację komórek macierzystych do namnażania i pobudzanie fibroblastów do produkcji kolagenu.

Zastosowania PRP w ortopedii:

Dotyczy przewlekłych zwyrodnieniowych uszkodzeń ścięgien i stawów takich jak: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie ścięgna Achillesa, zaburzenia zrostu kostnego, uszkodzenia mięśni i ścięgien, kolano skoczka, ostrogi piętowe.


Zmiany zwyrodnieniowe ścięgien to wynik zmian zachodzących w tkankach pod wpływem mikrourazów i nadmiernego przeciążenia. Ścięgno ulega ciągłemu remodelingowi (przebudowie) w wyniku działania mikrourazów.

Przy nadmiernym lub ciągłym przeciążeniu dochodzi do uszkodzenia struktury włókien kolagenowych i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu. Wyeliminowanie przeciążenia na tym etapie uszkodzenia ścięgna prowadzi do jego regeneracji. Natomiast w przypadku dalszej ekspozycji na mikrourazy dochodzi do niewydolności mechanizmów naprawczych, czego końcowym efektem jest nieodwracalna tendinopatia degeneracyjna.

Nie podlega jakiejkolwiek kwestii, że terapia schorzeń narządu ruchu osoczem bogatopłytkowym (PRP) jest procedurą specjalistyczą, któą powinien przeprowadzać odpowiednio wykształcony i przeszkolony lekarz.

Jakie korzyści niesie zastosowanie PRP?

Uzyskane poprzez odpowiedni zestaw osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu. Pełnią one kluczową rolę we wspomaganiu procesów regeneracyjnych tkanek, co jest istotą działania PRP.

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna dla organizmu, dlatego że stosowany preparat pochodzi z krwi leczonego pacjenta co niweluje ryzyko alergii i nietolerancji.

Przeciwwskazania do podania PRP:

W kilku sytuacjach podawanie PRP jest niemożliwe. Przeciwwskazaniem do podania osocza bogatopłytkowego są m. in. choroby krwi, choroby nowotworowe, cukrzyca, opryszczka oraz aktywna infekcja.

Wczesny okres po podaniu PRP:

Pacjenci po podaniu koncentratu do kończyny dolnej muszą być zaopatrzeni w kule łokciowe. Pacjenci po zabiegu na kończynie górnej zostają zaopatrzeni w odpowiedni rodzaj unieruchomienia kończyny np. ortezę lub temblak. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego przez cały okres unieruchomienia kończyny dolnej oraz siedem dni po, należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową. Pacjent po podaniu PRP nie może sam prowadzić samochodu. Większość pacjentów przez pierwsze kilka dni w miejscu podania koncentratu bogatopłytkowego zgłasza bardzo silne dolegliwości bólowe. Wizyta kontrolna powinna odbyć się 7-10 dni po podaniu koncentratu bogatopłytkowego. Jej celem jest ocena funkcji kończyny oraz natężenia występujących dolegliwości bólowych.

Druga wizyta kontrolna:

Po 4-6 tygodniach po podaniu PRP w celu oceny funkcji kończyny, subiektywnych odczuć pacjenta oraz występujących dolegliwości bólowych. W celu optymalizacji efektu leczenia zalecane jest skierowanie pacjenta na odpowiednią rehabilitację, która jest cennym elementem terapii wspierającym jej ostateczny efekt.

Bezpieczeństwo:

Liczne badania kliniczne potwierdzają skuteczność metody podania PRP w leczeniu schorzeń narządu ruchu, potwierdzając jednocześnie wysokie bezpieczeństwo tej metody, co skłania wielu lekarzy do prób podawania tego preparatu w warunkach przychodni lekarza rodzinnego. Jest to jednak procedura specjalistyczna i w Athleticomed w trosce o wysoką jakość usług proces kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzenie prowadzi jedynie lekarz specjalista w dziedzinie ortopedii.

lek med Piotr Zawieja
specjalista w ortopedii i traumatologii

Jak przygotować się do zabiegu?

Przeczytaj o przygotowaniu osocza bogatopłytkowego i jego leczniczym zastosowaniu, a także jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

  • FACEBOOK

    Bądźmy w kontakcie

  • YOUTUBE

    Zobacz nowe filmy

UMÓW WIZYTĘ

NAPISZ DO NAS

athleticomed_logo_mobile
  • AthleticoMed jest Ośrodkiem Badań Klinicznych

    ul. Fordońska 144,
     85-752 Bydgoszcz

  • mail@athleticomed.pl

  • Nr konta AthleticoMed

    30 1140 2004 0000 3502 7672 8647

Pon - Pt

08:00 - 20:00

Lekarze specjaliści w AthleticoMed

Misją AthleticoMed jest skuteczne przywracanie do aktywnego trybu życia. Jesteśmy zespołem lekarzy specjalistów i rehabilitantów, których pasją są nowoczesne metody leczenia, stosujemy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny najnowszej generacji. Staramy się minimalizować liczbę i koszt wizyt niezbędnych do wyleczenia.

 

Ogólnopolska bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta

800 190 590

czynna w pn. - pt. w godz. 8:00 - 20:00