Zapalenie stożka rotatorów:

Ta przypadłość często jest związana z powtarzającym się, nieprawidłowym obciążeniem ścięgien stożka rotatorów (czyli czterech małych mięśni, które otaczają ramię i sterują jego ruchem), powodującym stan zapalny i ból. Powstałe zapalenie stożka może spowodować ostre bóle barku nasilające się po okresach aktywności, takich jak podrzucanie lub podnoszenie czegoś nad głowę. Ból może również wystąpić podczas ubierania się, spania na dotkniętym ramieniu, sięgania wysoko ponad głowę lub do tyłu. Funkcjonalne osłabienie jest zwykle obecne w czasie podnoszenia przedmiotów podczas wykonywania codziennych czynności. Nieleczone zapalenie może prowadzić do powstania przewlekłego zapalenia, a co za tym idzie, do częściowego rozdarcia stożka rotatorów, często wymagającego operacji. Fizykoterapia oraz fizjoterapia może pozytywnie wpłynąć na odzyskanie utraconego zakresu ruchomości ramienia oraz poprawę funkcjonalnej siły mięśniowej , przy jednoczesnym zmniejszeniu bólu oraz krótszym czasie potrzebnym do regeneracji uszkodzonych ścięgien.

 

Przednie zwichnięcie stawu barkowego ( a dokładniej ramienno-łopatkowego)

Ten uraz zwykle występuje jako bezpośredni wyniku uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej otaczających głowę i panewkę stawu ramienno-łopatkowego. Mechanizmy urazu to np.; uderzenie w okolicę ramienia od tyłu lub upadek na wyciągnięte wyprostowaną rękę. Skutki tego urazu powodują poczucia niestabilności ramienia w połączeniu z niemożnością wykonywania określonych czynności jak i uprawiania sportu. Fizykoterapia jest często zalecana, aby pomóc w przywróceniu ruchu ramienia i wzmocnić stabilizujące ramię mięśnie, co zapobiega ponownemu zwichnięciu.

 

Uszkodzenia obrąbka stawu ramiennego SLAP

Rozpoznanie to obejmuje uszkodzenie górnej części obrąbka stawu ramienno-łopatkowego. Obrąbek to pierścień chrzęstny, który służy do pogłębiania panewki stawu, zapewniając zarówno stabilność, jak i miejsce mocowania mięśnia dwugłowego ramienia. Najczęstsze przyczyny tego urazu obejmują upadek na wyciągniętą rękę, podnoszenie i podrzucanie czegoś nad głową. Uraz ten może być klinicznie trudny do zidentyfikowania, jednak pacjenci często skarżą się na niestabilność w obrębie barku powodującą lekki ból. Ponadto niektórzy pacjenci mogą zgłaszać strzelanie lub klikanie w stawie podczas wykonywania niektórych czynności. Uszkodzenie o którym mowa wymaga zawsze dokładnej diagnostyki , czyli wykonania badania rezonansu magnetycznego i niejednokrotnie wymaga leczenia operacyjnego.

 

Zespół ciasnoty podbarkowej:

Przypadłość ta obejmuje postępujące, mechaniczne uciśnięcie ścięgien stożka rotatorów pod wyrostkiem barkowym łopatki . Powstające uciśnięcie ścięgien stożka powoduje znaczny ból ramienia postępujący wraz z wykonywaniem czynności ponad głową, kiedy ramię jest odwiedzone powyżej poziomu łopatki. Częstymi przyczynami uciśnięcia stożka są nieprawidłowości kostne i zgrubienie ścięgna stożka rotatorów. Leczenie zachowawcze jest zwykle ukierunkowane na zmniejszenie początkowego bólu i stanów zapalnych, przywrócenie bezbolesnego ruchu w ramieniu i odbudowanie funkcjonalnej siły stożka rotatorów.

 

Zarostowe zapalenie torebki stawu ramiennego (bark zamrożony):

Ta przypadłość obejmuje usztywnienie (zamrożenie) i stan zapalny tkanek miękkich (torebki stawowej i więzadeł) otaczających staw ramienny. Usztywnienie tych struktur powoduje poważną utratę funkcjonalnego ruchu barku, ból wokół stawu i niezdolność do spania na dotkniętej stronie. Czas odzyskania pełnej sprawności ramienia może się wahać od 12 do 36 miesięcy. Częstość występowania tej przypadłości wynosi około 2% w populacji ogólnej i 10-35% w populacji pacjentów z cukrzycą. Inne powszechne czynniki związane ze wzrostem występowania tej przypadłości obejmują dolegliwości kręgosłupa szyjnego lub pourazowe unieruchomienie ramienia.

 

Urazy stawu barkowo-obojczykowego:

Do urazów stawu barkowo-obojczykowego (łączącego obojczyk z łopatką) często dochodzi w wyniku działania bezpośredniej siły podczas upadku na wyciągniętą rękę lub na bark. Siła urazu powoduje przerwanie torebki stawowej i więzadeł, które podtrzymują strukturę kostną stawu barkowo-obojczykowego jak i uszkodzenie więzadeł kruczo obojczykowych. W zależności od stopni uszkodzenia w obrazie rtg podejmuje się odpowiednio leczenie operacyjne lub zachowawcze w ortezie typu Desoult.

 

Lekarze i specjaliści AthleticoMed zalecają:

Skorzystaj z opinii/leczenia ortopedy zanim rozpoczniesz terapię u rehabilitanta. Skróci to diametralnie proces leczenia i Twój powrót do zdrowia.

Copyright © Wszelkie Prawa Zastrzeżone