Zespół De Quervaina:

Ta przypadłość jest związana z zapaleniem ścięgien kciuka. Ból jest bardzo odczuwalny w nadgarstku i kciuku podczas używania kciuka w codziennych czynnosciach. Leczenie zachowawcze zwykle polega na unieruchomieniu nadgarstka i kciuka, a także stosowaniu leków przeciwzapalnych (doustnych i/lub zastrzyku). Można również zastosować terapię zajęciową w celu przywrócenia elastyczności nadgarstka i kciuka, oceny czynników przyczynowych, edukacji w zakresie zapobiegania objawom oraz wzmocnienia nadgarstka i kciuka w celu przywrócenia ich normalnego funkcjonowania. W ramach terapii zalecane mogą zostać również termiczne lub elektryczne metody terapeutyczne w celu zwalczania stanu zapalnego i bólu.  

Zespół cieśni kanału nadgarstka:

Kanał nadgarstka jest to wąskie przejście w nadgarstku, przez które przechodzi dziewięć ścięgien palców ręki, a także nerw pośrodkowy. Ucisk wewnątrz kanału nadgarstka może być zwiększony przez powtarzające się ruchy nadgarstka, chwytanie lub długotrwałe trzymanie nadgarstka i palców w jednej pozycji. Zwiększony ucisk na nerw może powodować ból nadgarstka, drętwienie i mrowienie w kciuku i pierwszych dwóch palcach, a ostatecznie osłabienie dłoni. Zespół cieśni nadgarstka może być leczony środkami przeciwzapalnymi, a także poprzez unieruchomienie nadgarstek w celu zmniejszenia nacisku w kanale nadgarstka. Pacjent może udać się do terapeuty zajęciowego w celu dobrania ćwiczeń oraz termicznych i elektrycznych metod terapeutycznych by zmniejszyć intensywność odczuwanych dolegliwości. Jeśli leczenie zachowawcze zakończy się niepowodzeniem, niezbędny może okazać się zabieg dekompresji nerwu.  

Zespół napięcia pasma biodrowo-piszczelowego ITB

Jest to przewlekły zespół bólowy wzdłuż kłykcia bocznego kości udowej oraz pasma biodrowo-piszczelowego powstający na tle przeciążenia tkanek miękkich tej okolicy. Dotyczy 5–14% biegaczy. Wzmożone napięcie pasma biodrowo-piszczelowego oraz osłabienie stabilizatorów miednicy prowadzi do rozwoju zespołu bólowego w okolicy kłykcia bocznego kości udowej. Napięcie mięśnia napinacza powięzi szerokiej oraz pośladkowego wielkiego może dodatkowo nasilać objawy w mechanizmie sprzężenia zwrotnego. W celu zmniejszenia bólu i stanów zapalnych oraz przywrócenia prawidłowej równowagi mięśni w całym regionie miednicy, konieczna może być rehabilitacja. Gdy ból przechodzi, można przeprowadzić dokładną analizę biegu, aby zapobiec nawrotowi urazów.

Copyright 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone