Łokieć tenisisty:

Znany również jako entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej lub zapalenie przyczepu ścięgna mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka. Łokieć tenisisty wynika z użycia niewłaściwej, nadmiernej siły mięśni i powtarzającego się ruchu nadgarstka lub łokcia, gdzie ścięgna łokcia są obciążone z powodu złej mechaniki (np. pisanie na klawiaturze, tenis, golf, rzucanie piłką w baseballu etc. ).

Ból zlokalizowany z boku łokcia występuje podczas ruchu nadgarstka i łokcia. Może on być tak intensywny, że problem może sprawiać nawet podniesienie szklanki wody! Łokieć tenisisty może być trudny do wyleczenia, jeśli nie zostaną rozwiązane problemy z mechaniką oraz elastycznością i siłą mięśni.

Masaż lodem i środki przeciwzapalne mogą pomóc w złagodzeniu ostrego bólu, ale niezbędna może okazać się terapia w celu rozwiązania problemów z prawidłową ergonomią podczas pracy i wypoczynku oraz zaburzeniami równowagi mięśni. Termiczne lub elektryczne metody terapeutyczne mogą być stosowane w celu zmniejszenia stanów zapalnych i wspomagania gojenia się tkanek.

Nadgarstek i łokieć może też zostać unieruchomiony w celu odciążenia mięśni wokół łokcia podczas gojenia. Wiele sklepów z artykułami sportowymi oferuje paski, ortezy, stabilizatory aby zmniejszyć ból. Chociaż wspomniane unieruchomienia mogą pomóc, nie powinny być traktowane jako lekarstwo na wszystko, a niewłaściwe ich użycie może nawet prowadzić do nasilenia się objawów.

Najbardziej pomocne w zaleczeniu objawów bólowych oraz wyeliminowaniu przyczyny zapalenia są indywidualna fizjoterapia oraz fizykoterapia, jak np. ultra dźwięki czy fala uderzeniowa. Około 10-15 % pacjentów niereagujących na leczenie przez rehabilitację wymaga leczenia operacyjnego.

Copyright 2017 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone