Zespół napięcia przyśrodkowej strony piszczeli:

Wywołany nadużyciem uraz mięśni i ścięgien, który może być spowodowany przez nieprawidłową biomechanikę, wytwarzanie odruchu warunkowego i niewłaściwe trenowanie. Ból może pojawiać się w dwóch miejscach: przedniej części lub tylnej części piszczela.

Zespół napięcia przyśrodkowej strony piszczeli przedniej części:

Ból odczuwalny jest na zewnątrz dolnej części nogi i jest związany z biegaczami, u których podczas biegu występuje głośne uderzenie pięty.

 

Zespół napięcia przyśrodkowej strony piszczeli tylnej części:

Ból jest odczuwalny w dolnej części nogi w kierunku kostki. W obu przypadkach słabe mięśnie w dolnej części nogi wraz z niewłaściwym obuwiem i mechaniką biegania mogą spowodować nasilenie się objawów i prowadzić do złamań przewlekłych. Potrzebna jest fizykoterapia, aby skupić się na zmniejszaniu bólu, zwiększeniu elastyczności i wzmocnieniu kończyny dolnej, prawidłowej mechanice biegania i dobraniu odpowiedniego obuwia.

Jeśli nie zadbamy o powyższe czynniki, mogą pojawić się złamania przewlekłe. Są one zazwyczaj spowodowane zmęczeniem i rozbiciem otaczających mięśni, co powoduje większe obciążenie kości. Do wyleczenia kości konieczne jest unieruchomienie. Co ciekawe, złamania przewlekłe nie są widoczne na zdjęciach z prześwietlenia, aż do momentu, gdy miejsce złamania zacznie się goić.

 

Zapalenie ścięgna Achillesa:

Zapalenie ścięgna Achillesa spowodowane urazami wywołanymi nadużyciem (bieganie, skakanie), a także zmniejszeniem siły i elastyczności łydki. Tkliwość i obrzęk występują w ścięgnie, a towarzyszy im ból podczas chodzenia, wchodzenia po schodach i biegania. Leczenie obejmuje okłady z lodu, środki przeciwzapalne, trening zwiększający elastyczność i wzmocnienie kończyn dolnych. Należy zadbać też o biomechanikę stóp i odpowiednie obuwie.

Copyright © Wszelkie Prawa Zastrzeżone