Zanim przeczytasz poniższy tekst. Zapamiętaj, że szybko postawiona poprawna diagnoza, wizyta u neurologa, znacząco skraca czas powrotu do pełni sił. 

Zalecamy wizytę u neurologa, aby upewnić się, że Pacjent może bezpiecznie skorzystać z terapii rehabilitacyjnej

Choroba zwyrodnieniowa szyjnego odcinka kręgosłupa.

Odcinek szyjny kręgosłupa jest jedynie nieco rzadziej niż lędźwiowy dotknięty chorobą zwyrodnieniową. Najczęściej jest to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego zwana popularnie dyskopatią jest chorobą krążka międzykręgowego. Krążek jest strukturą budującą kręgosłup i umiejscowiony jest pomiędzy trzonami kręgów. Zadaniem krążka jest umożliwienie i amortyzowanie ruchów kręgosłupa. Krążek międzykręgowy zbudowany jest z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego i składa się głównie z wody. Proces zwyrodnieniowy rozpoczyna się od odwodnienia krążka międzykręgowego. Odwodnienie, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego prowadzą do uszkodzenia struktury krążka.

Do uszkodzenia krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym dochodzi bardzo często wcześnie : w czwartej albo piątej dekadzie życia… Główną przyczyną podobnie jak w innych odcinkach kręgosłupa jest współczesny tryb życia i pracy. Chorobie sprzyja brak aktywności fizycznej a szczególnie długotrwała praca w pozycji siedzącej. Brak ruchu i nieprawidłowa postawa zwłaszcza za biurkiem lub kierownicą powodują z kolei zbyt duże obciążenie kręgosłupa i szybsze zużywanie się jego tkanek. Powszechną przyczyną dyskopatii jest niewłaściwa pozycja siedząca podczas pracy, która powoduje przyjmowanie nieprawidłowej postawy i nadmierne obciążenie kręgosłupa. Błędem jest wielogodzinna, bez przerw praca przy komputerze. Podczas siedzenia przy biurku ważna jest odpowiednia wysokość i ruchomość krzesła a oczy powinny znajdować się na wysokości górnej krawędzi monitora.

Na skutek monotonnej pracy w pozycji siedzącej szybko dochodzi zaburzeń równowagi mięśniowej a wtórnie do utraty fizjologicznej lordozy szyjnej będącej „gwarantem” dobrej jakości i żywotności krążków międzykręgowych. W wyniku długotrwającego przeciążenia albo też w wyniku związanych z wiekiem zmian zwyrodnieniowych dochodzi do wysunięcia krążka a dokładnie jądra miażdżystego. Powstaje wypuklina, a w późniejszym okresie przepuklina krążka międzykręgowego. Znacznie rzadziej wysunięcie powstaje nagle w wyniku gwałtownego nieprawidłowego ruchu, zbyt dużego przeciążenia lub urazu. Najczęściej choroba zwyrodnieniowa+ powstaje w odcinku szyjnym w odcinku C6-C7, oraz C5-C6.

 

Najistotniejsze czynniki ryzyka to:

  • siedzący tryb życia
  • brak aktywności fizycznej
  • palenie tytoniu

 

Radikulopatia szyjna:

Degeneracja krążka m- kręgowego jest najczęstszą przyczyna radikulopatii szyjnej zwanej też w zależności od dominującego objawu rwą ramienna bądź barkową. Objawy radikulopatii najczęściej są następstwem ucisku korzeni nerwowych na poziomie C5/C6 i C6/C7 (rwa ramienna) Znacznie rzadziej dochodzi do ucisku korzeni na poziomie C5 (rwa barkowa).

Wiodącym objawem radikulopatii szyjnej jest ból karku/szyji promieniujący do kończyny górnej. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć zaburzenia czucia ,a w najbardziej zaawansowanych postaciach niedowład.

Najczęstszą przyczyną radikulopatii szyjnej jest choroba zwyrodnieniowa krążka m- kręgowego zwłaszcza przy bocznej zachyłkowej lub dootoworowej orientacji przepukliny.

Już dokładne badanie kliniczne z dużym prawdopodobieństwem pozwala określić poziom ucisku na korzeń i „źródło” radikulopatii.

Podstawowym badaniem obrazowym precyzującym diagnozę jest tomografia rezonansu magnetycznego (RM). Dzięki temu badaniu można dokładnie określić rodzaj i lokalizację patologii oraz zindywidualizować proces terapeutyczny.

U większości pacjentów radikulopatie szyjna można skutecznie leczyć zachowawczo. Modyfikacja trybu życia, indywidualna kinezyterapia, fizykoterapia i farmakoterapia nlpz w ostrej fazie daje zadowalający efekt u ponad 90% pacjentów.

Wskazania do operacji to ciężki bądź narastający deficyt neurologiczny, oraz silny zespół korzeniowy nie ustępujący po 6- 12 tygodniach leczenia zachowawczego.

Copyright © Wszelkie Prawa Zastrzeżone